The Uniques sú len na začiatku (SME, 2010)

Autor: Katarína Šamajová | 11.4.2011 o 0:37 | (upravené 11.4.2011 o 1:44) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  16x

Pre nazainteresovaných patria The Uniques do kategórie jednej z mnohých kapiel, ktoré v poslednej dobe vytiahlo z rukáva Rádio_FM, čo je neodškriepiteľný fakt. Na hranici alternatívneho rocku a elektroniky sa však nepohybujú v pozícii amatérovvytvárajúcich chabú opozíciu slovenskému hlavnému prúdu. Za najdôveryhodnejší corpus delicti "unikátnosti" tejto trojice môžeme považovať sedempesničkový debut s názvom From The Dust.

Zahrievacie kolo s atmosférou

Zatiaľ čo sa mnohí slovenskí hudobníci vracajú ku klávesom a syntetizátoru, či štylizujú svoje skladby nanovo, aby dosiahli danú špecifickú atmosféru, ktorá je jednoducho v móde, The Uniques môžu iba pokrčiť ramenami. Ich hudba nepotrebuje násilne vťahovať do tohto prúdu, ich hudba sa tam narodila a spokojne si lebedí v dutom zvuku, plechových bicích a minimalizme. Výrazná basová linka, gitara, ktorá sa občas akoby mimochodom preberie z letargie a poriadne zareže, aj pro-forma odfláknutý a (áno) falošný spev tu patria.

From The Dust je koncepčne príjemným prekvapením, začína dvojminútovou inštrumentálnou skladbou, ktorá by síce mohla objaviť aj na soundtracku bežného amerického filmu, ale ktorej úlohou je vytvoriť to najdôležitejšie, čo by mal dobrý album mať – atmosféru. Na CD sa objavujú aj single Wild a Dungeon (na rozdiel od starších Get Your Points, či The Truth About A Liar, ktoré na FTD nenájdete), avšak v rámci celej dosky nijako výrazne nevytŕčajú. From The Dust prirodzene plynie bez akýchkoľvek rozdielov v kvalite, čo je pozitívum nielen po skladateľskej, ale taktiež po produkčnej stránke. Možno len, že jednotlivé skladby nie sú dostatočné silné, aby sme mohli povedať, že sú skvelé. Akoby The Uniques ešte stále čakali na svoju veľkú príležitosť a predviedli nám len sedempesničkové zahrievacie kolo toho všetkého, čo príde.

Pop svojím spôsobom

S definíciou spojenia alternatívna hudba je to zložité. Aj keď môžeme najmä vďaka melodickým refrénom považovať hudbu The Uniques svojím spôsobom stále za pop (ten v štýle prvých počinov Roxy Music, či Davida Bowieho, nie ten súčasný uvzlykaný), na kolená ju zráža práve jej špecifickosť. „Máme pocit, že na Slovensku už oveľa viac fanúšikov mať nebudeme,“ vysvetľuje svojský frontman Pišta v preplnenom klube. V malom priestore slovenskej alternatívy sa totiž bije niekoľko kapiel o rovnakú cieľovú skupinu a napríklad texty v angličtine sú aktuálne mínusom. Nič však nie je stratené. „Pre nás je tento album úplným začiatkom, sme ešte len v úvode toho všetkého kam sa chceme posunúť a čo chceme vytvoriť.“ Kam to ďalej bude, to už frontman nechcel predbiehať.

 


 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?