Kto je kto? (ohudbe.sk, 2011)

Autor: Katarína Šamajová | 11.4.2011 o 0:05 | (upravené 11.4.2011 o 1:44) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  24x

Niečo má na svedomí fyzionómia, iné je mimovoľným, ale mnohokrát i cieleným napodobovaním gest, mimiky, či celkového imidžu idolov, ďalšie číro-čistá náhoda. Isté však je, že aj na Slovensku máme známe tváre s určitou podobnosťou na tváre ešte známejšie. Ktoré?

(s príslušnými fotkami, ktoré článok vhodne dopĺňnajú, nájdete článok na stránke ohudbe.sk pod názvom Podobnosť čisto náhodná)

 

Patton a Palonder

Keď som pred pár dňami napísala v článku pre slovenský denník, že Tomáš Palonder je slovenským Mikeom Pattonom, ozvali sa fanúšikovia, ktorí na adresu frontmana Faith No More, Tomahawk a ďalších zoskupení nedovolili napísať túto hroznú nepravdu a ako to na anonymných diskusiách býva zvykom, dokázali sa s najväčším presvedčením biť do hrude, že tomu určite tak nie je. Palonder z Love4Money, ktorý je aktuálne spevákom v novej po-funky-rockovej formácii Bruno Bentton Free Band však svoj obdiv k Pattonovi nezaprie, alebo sa postupne zmieruje s faktom, že jeho živý prejav sa k Pattonovmu približuje a nehodlá tento zlozvyk nijako napraviť. Poznávacím znamením oboch je strhávanie pozornosti publika na svoju osobu, výrazná a charakteristická gestikulácia, emocionálnosť prejavu, všadeprítomné grimasy a v neposlednom rade aj navonok také nepodstatné veci ako je nedbalá elegancia v obliekaní, fúziky a haircut. Palonderovi pomáhajú k prirovnaniu k takému velikánovi ako Patton aj črty tváre. Na to, aby sa stal kópiou slávneho speváka by však musel svoj prejav upgradnúť ešte o niekoľko kategórii vyššie, stať sa dokonalým spevákom a originálnym skladateľom a zo svojho performance odstrániť typicky slovenský nábeh na „kolotočiarsku“ zábavu v štýle: A teraz všetci spievajte so mnou! To však len v prípade, že by chcel nabrať aj niečo z jeho osobitých kvalít. Zvyšok je len postreh večného ufrflanca.

Morissette a Smatanová

Nedovolím si rovnako nezaspomínať na svoje prirovnanie Zuzany Smatanovej k Alanis Morissette, ktoré síce nevzišlo prvé z mojich úst, ale stalo sa najmä v úvode jej kariéry častou frázou pomáhajúcou pri opise kto vlastne Smatanové je. Ak hľadáme slová, ktoré ich obe charakterizujú, niet pochýb, že ich pár zjavných nájdeme, napríklad : žena, gitara, gitarový pop-rock, ústna harmonika, dlhé vlasy, ležérne antisexy oblečenie, výrazný hlas, atď. Skúsme si ich prejsť po jednom. Žena – áno, aj Alanis aj Zuzana sú ženy, resp. prezentujú sa ako ženské speváčky. Gitara – áno, obe hrajú na gitaru, akustickú, prípadne elektroakustickú, proste takú čo vyzerá ako španielka aj tak znie. Gitarový pop-rock – opäť áno, i keď u Zuzany ide o kompozične veľmi slabú zlátaninu štyroch Durových akordov, keď je pesnička veselá a štyroch Molových akordov, keď je pesnička smutná, Alanis je na tom o niečo lepšie. Ústna harmonika – áno, skvelý doprovod k španielke. Dlhé vlasy – áno, obe speváčky sa svojim rozpusteným három nehanbia prezentovať, nikdy ich neuvidíte s účesom, proste sú vždy free. Ležérne antisexy oblečenie – áno, ďalší typický znak, ani jedna z nich sa nesnaží narvať sa do pozície sexuálnej bohyne, sú dievčatá od susedov s gitarou na chrbte, veľmi sympatické. Výrazný hlas –áno, kto by si nepamätal ukričaný refrén v Ironic? A kto nevie o tom, že Zuzana kričí tiež?

Doherty a Ďuro

Keď sa Ďuro Podmanický na prvom koncerte Billy Barman v Bratislave otočil na jednej nohe a druhou dupol do rytmu, napravil si klobúčik a naklonil sa k mikrofónu tak blízko, že nechýbalo veľa, aby bolo počuť tlkot jeho srdca, bol jasný. Jasný Pete Doherty. A Billy Barman s dvoma gitaristami - frontmanmi, jedným nahodeným zhýralcom (Ďuro) a druhým naoko introvertným umelcom (Jozef) boli jasní Libertines. Samozrejme, doba je rýchla, šoubiznis tvrdý a Billy Barman sa posunuli za to obdobie viac než dvoch rokov do iných sfér, pravdou však ostáva, že prvotné podoba Ďura a Dohertyho sa nedala prehliadnuť a zanechala stopy na srdci nejednej Dohertyho fanynke. U Ďura je zvláštne, že to nie je prvá svetová dvojička, s ktorou ho kedy spájali, v časoch jeho predchádzajúcej formácie – Cliché, bol slovenským Harry Potterom, po internete dokonca kolovalo zábavné video, kde je zalezený v skrini a s okularmi na čele máva čarodejníckou paličkou. Potter však nie je rock´n ´roll a Doherty nie je zrejme podľa rodičov žiadnou vhodnou inšpiráciou pre slušného chlapca a preto má dnes na spevák z Billy Barman na hlave vlnu a snaží sa byť len sám sebou. Či?


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?