reklama

Import - export (Report, 2008)

Vydať album u zahraničného labelu, presťahovať sa, zapojiť sa do výmenných programov, alebo sa jednoducho spoliehať na šikovnosť manažérov, bookerov, promotérov, atď. Existuje množstvo spôsobov ako dostať kapelu „von“. Pozrime sa na to konkrétne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pre kapelu je dôležité vystupovať v zahraničí a potvrdil to aj Štefan Krasňanský z agentúry Pishter Ltd., ktorá o tom vie svoje, pretože jej úlohou je organizácia koncertov českých a slovenských hudobníkov vo Veľkej Británii . „V roku 2003 neexistovala žiadna agentúra v UK, ktorá by riešila východoeurópsku hudobnú produkciu pre komunity alebo britského diváka. Preto sme sa rozhodli usporiadať jeden koncert (slovenský Vidiek), ktorý dopadol nad očakávanie. A tak sme založili Pishter Ltd. ktorý od tej doby priváža do UK každoročne viac ako 20 kapiel.“ Jedným z najvýznamnejších podujatí sa stal práve festival Pulse, na ktorého štvrtom ročníku vystúpili napr. Dan Bárta & Illustratosphere, DJ Tvyks, Jana Kirchner, Traband, Lavagance alebo poľská hviezda Anna Maria Jopek. Prebehol v troch britských mestách Londýn, Manchester a Brighton od mája do júna a program na najbližšie leto sa prehodnocuje už teraz. „Vyberáme hudbu pre dve cieľové skupiny jednou sú kapely pre českého a slovenského diváka, teda koncerty známych mainstreamových umelcov. Druhou skupinou sú "export" projekty, ktoré si podľa nás majú šancu nájsť cestu k britskému divákovi.“ Nie vždy však koncerty navštevujú len naši ľudia pracujúci/študujúci v UK, podľa slov Štefana Krasňanského sa často nájdu aj podujatia, ktoré navštívi 50% „cudzincov“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

KONEXIE A ROCK´N´ROLL

Počas písania tohto článku sa Sunflower Caravan nachádzajú niekde na ceste z Malmö do Prahy. Turné idú už po štvrtýkrát a to vďaka švédskym The Ark, ktorým sa pred štyrmi rokmi ich hudba zapáčila natoľko, že si ich jednoducho k sebe pozvali „Všechno je vopred zabookovaný, koncerty, jídlo, ubytování...dělá to pro nás náš známej z The Ark, ktorý nám vlastne dělá i producenta,“ hovorí Andy zo Sunflower Caravan o svojom šťastí. Nie je to len Škandinávia, so Švédmi obišli už celú Európu a ak ste sa minulý rok išli na Silvestra zabaviť do Dublinu, mohli ste ich vidieť na pódiu, avšak pre zmenu na pozvanie írskych The Frames. Kritici hodnotia, že zahraničné koncerty majú na túto instrumental popovú formáciu značný vplyv a posúvajú ich dopredu, čo je práve jednou z veľkých výhod hudobného exportu. Úspech najprv v zahraničí až potom na „domácej pôde“ je netradičný spôsob ako na to celé ísť. Jednou z mála kapiel, ktorej sa toto podarilo sú práve Sunshine. Frontman Kay súhlasí, že im to pomohlo presadiť sa aj v Čechách a dodáva: „My sme byli jednu dobu pro Čechy jako magnet a fenomén, protože sme byli jedna z mála kapel, která sme udelali takovou obkliku a etablovali sme se nejdřív v Americe. Když sme se vraceli do Čech dostali sme ponuky od vydavatelstvi, protože ti cítili šanci, že je to něco jinýho než tak jak bežne postupujou český kapely.“ Podľa jeho slov mali šťastie na zahraničný booking a kapely, s ktorými hrali, ale priznáva, že je ťažké hrávať v zahraničí a venovať sa aj osobnému životu. „Trochu sme slevili a hrajeme treba víc v Čechách protože se tím živíme, takže když jedeme ven je to o tom dobrým pocite, že jedeme hrát ven, a když hrajeme v Čechách, je to pro peníze.“ Posledné „mini turné“, ako to sami nazvali, v Španielsku, Taliansku a vo Francúzsku, prebehlo nedávno a na rozdiel od iných hudobníkov, ktorý by za takéto koncerty dali celoživotné úspory a manželku do záložne, pre nich nie je ničím výnimočným. „Alejo, my bychom se vrátili kamkoliv...,“ vzdychli si unavene.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

DOMÁCA EXOTIKA

Často sa nás vonku pýtajú či sme doma slávni. Doma je to iné, máme tu verné publikum a toto domáce publikum je ako rozrastajúca sa rodina. Tým, že sú tu aj malé kluby a môže vzniknúť osobný kontakt. Rozdiel je v tom, že v zahraničí hrávame bežne pre väčšie, až 10 násobné publikum,“ hovorí Daniel Salontay z elektronicko- alternatívnych Longital, ktorý majú za sebou koncerty v 12 krajín sveta ako Rusko, Írsko, UK, Švajčiarsko, Taliansko, Fínsko atď. Šťastie nemajú len na dobrých bookerov, ale i na supporting. Turné odohrali s Ninou Hynes, či The Frames. „Mali sme možnosť od úplného začiatku sledovať Glenovu cestu k úspechu. Napríklad niekedy po roku 2001 som požičiaval svoje gitarové kombo na bratislavský koncert „nejakej“ írskej kapely The Frames, kde prišlo asi 30 ľudí a Markéta bola ešte školopovinné dievčatko a s ostychom prišla zaspievať Star star,“ spomína Daniel a priznáva, že tieto stretnutia mali pre nich veľký osoh. „Vidieť Glena a opakovane sa s ním stretávať v zákulisí bola pre nás veľká škola. A tou najväčšou bolo spoločné turné s The Frames po Čechách a Rakúsku začiatkom minulého roku. Glen nám jedného dňa proste poslal SMS, s ponukou na predskakovanie a my sme zrušili lyžovačku a naskočili sme do ich tour autobusu.“. Problémom v zahraničí nie je pre nich prekvapivo ani spievanie v materinskom jazyku. „To je práve tajomstvo nášho úspechu,“ dodávajú Longital tajomne. “Slovenčina znie v našej hudbe pre zahraničné publikum exoticky.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

PLAY AND TRAVEL

GigSwapping je docela jednoduše řečeno – výměna koncertů kapel z různých míst nebo spíše různých národností a je realizován členy serveru couchsurfing.com, což je tzv. výměnná síť. Principem této sítě je vlastně výměna pobytů,“ znie oficiálne vyhlásenie gigswapping.com. Ako sa podarilo dostať tento projekt do Česka, presnejšie Pardubic vysvetľuje Viktor Muška, ktorý je zástupca gigswappingu v Českej republike. „Našlo si mě to náhodou, přes couchsurfing.com když jsem hledal pomoc jak bych mohl uskutečnit koncert českých kapel ve Vídni. Nápad udělat něco takového v ČR prišel poté, co ve Vídni vystupovali hudebníci z Anglie, Skotska, Holandska práve přes gigswapping a organizátori napadlo, že by mělo smysl udelat něco co by bylo pro kapely kousek od Rakouska.“ Tak sa mestá týchto piatich krajín spojili, každé vyslalo svojich hudobných zástupcov a koncerty si „vymenili“. Skiff z Utrechtu, The Layers z juhovýchodného Anglicka, viedenský Logathore, Tommy Bavit z južného Škótska a pardubický Funktomass s pomocou neziskových hudobných nadšencov zorganizovali v svojom meste koncert pre zvyšné kapely a nasledovne sa nechali pozvať na vystúpenie v zahraničí. Problémom opäť ostali financie, ktoré sa i napriek výbornému nápadu tzv. výmenného play and travel muzikantom nevrátili ani za náklady.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

ŽIJEME V LONÝNE A TO NÁM VYHOVUJE

Jedným z najradikálnejších prístupov kapiel, ktoré majú snahu presadiť sa v zahraničí je ostať tam žiť. Aj keď sa o dobrých ohlasov z UK na mladých The Bridge veľa hovorilo, nikto netušil, že sa partia okolo lídra Tomasa Daska premenovaná na The Bridgeheads za La Manche usadí. „Dôvod, prečo sme v UK je, že tu pracujeme na albume, ktorý by mal byť hotový koncom tohto príp. začiatkom budúceho roka, až do jeho dokončenia sme vlastne prerušili koncerty, aby sme sa mohli sústrediť len na nahrávanie,“ hovorí Dask. Okrem tohtoročnej jarnej tour, kedy kapela odohrala osem koncertov v Česku a dva na Slovensku, ste mohli chalanov vidieť najmä v londýnskych kluboch ale aj v iných mestách Európy. „Okrem Anglicka, Česka a Slovenska sme hrali v Nemecku, Rakúsku, Maďarsku a Poľsku, a všade sa nám hralo až na občasné výnimky dobre, a stále sa to zlepšuje, ako nás ľudia viac spoznávajú.“ Domov sa vrátiť plánujú zatiaľ len kvôli koncertom a najmä fanúšikom, pretože ako tvrdia, tí „domáci“ s nimi boli od začiatku. A tu Dask na záver uviedol priliehavé post scriptum: „Žijeme v Londýne a to nám zatiaľ vyhovuje.“

Možno sa zopakuje známy prípad pražských The Ecstasy Of Saint Theresa z deväťdesiatych rokov, ktorý sa kvôli nahrávaniu EP Fluidtrance Centauri a spolupráci uznávaným Johnom Peelom presťahovali do Londýna a ako jednej z mála českých skupín sa jej podarilo urobiť dieru do britských hitparád a podpísala zmluvu na päť albumov s anglickým labelom. Možno, že veta „všade dobre, doma najlepšie“ je otrepané klišé, ale predsa len, v súčasnej dobe si EOST píšu do kolónky miesto pôsobenia: Czech Republic.

DO BOXU NA ZÁVER:

WARRIORS OF THE WORLD

vPo svete cestujú najmä predstavitelia menšinových žánrov ako je hard-core, punk, black/death a iný metal. Napr. brnenský See You In Hell na jar plánujú už druhé turné po Brazílii, štyri krát obehli Európu a pred dvoma rokmi boli pozvaní na šnúru po Japonsku. Do Kanady a takmer celej EU sa dostali aj Lvmen, medzinárodnými tour nepohrdli ani Gride, Dementor, či iné kapely. Subkultúry na celom svete sa spájajú a na rozdiel od mainstreamu sa nemenia hranicami a dokazujú, že globalizácia má aj svoje svetlé stránky.

FAK JU EN DAJ

Fak ju an daj je názov cestopisnej knihy Pištu Wilsona – speváka a gitaristu grind´n´rollových Čad, ktorá zaznamenáva turné kapely po Brazílii. Členovia Čadu si za vlastné kúpili letenky do Sao Paula a vďaka koncertom pochodili celú krajinu. Znie to romanticky?? Kdeže, Pišta Wilson vás z omylu vyvádza už v úvode. „Kto chce faktické informácie, ten nech si surfuje na internete, kto chce punk, nech číta ďalej!“

Katarína Šamajová

Katarína Šamajová

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Katarína Šamajová Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáRecenzieReportážeDomáca scénaPostrehy

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu